آماده سازی منازل برای فصل سرما

5 نکته مهم آماده سازی منازل برای فصل سرما

با فرا رسیدن ماه شهریور و نزدیک شدن به فصل پاییز، لازم است تا در خصوص سیستم‌های سرمایشی و گرمایشی ساختمان بازبینی‌هایی صورت بگیرد تا از هدر رفت انرژی و آماده سازی منازل برای فصل سرما جلوگیری شود. از آنجایی که اصلی‌ترین راه گرم کردن منازل، استفاده از رادیاتور‌ها، بخاری و اسپلیتر یا چیلر گازی می‌باشد، لازم است تا با نزدیک شدن به فصل سرما در خصوص عملکرد صحیح آنها اطمینان حاصل کرد.

آماده سازی منازل برای فصول سرد سال

راهکار‌های مختلفی برای جلوگیری از هدر رفت انرژی و آماده سازی منازل، شرکت‌ها و به صورت کلی ساختمان‌ها وجود دارد که ما در مقاله به معرفی 5 مورد از بهترین آن‌ها خواهیم پرداخت:

بازبینی و تعمیرات موتورخانه و پکیج دیواری

مجتمع‌های بزرگ مسکونی و سازمانی به جای استفاده از پکیج‌های دیواری از سیستم موتورخانه استفاده می‌کنند. هرگونه بروز مشکل درون سیستم موتورخانه، می‌تواند باعث هدر رفت انرژی در طول فصل سرما شود. در نتیجه پیشنهاد می‌شود تا حتما بررسی‌های لازم در خصوص بازبینی و تعمیر آن صورت بگیرد.

هرگونه وجود نشتی، خرابی و یا عدم کارکرد مناسب فن کویل و یا دیگ بویلر می‌تواند باعث افزایش مصرف انرژی و کاهش راندمان سیستم گرمایشی شود.

بررسی و تعمیرات پیشگیرانه موتورخانه

بررسی و تعمیرات پیشگیرانه موتورخانه

از طرف دیگر، در آپارتمان‌های مسکونی که از پکیج‌های دیواری استفاده می‌شود، به واسطه آنکه در طول فصل تابستان، میزان فعالیت پکیج‌های دیواری نسبت به فصل سرما بسیار کمتر است، بررسی عملکرد صحیح پکیج دیواری در حین آماده سازی منازل برای فصل سرما از اهمیت بسیار زیادی برخوردار خواهد بود. زیرا در صورتی که در فصول سرما و عملکرد مداوم و سنگین، پکیج دیواری دچار نقص عملکردی شود، می‌تواند باعث شود تا خانه تا چند روز آتی در سرما باقی بماند.


مجموعه تاسیسات 22 آماده خدمت رسانی در زمینه نگهداری و تعمیرات پکیج در غرب تهران می باشد.


جمع آوری کولر‌های آبی بستن دریچه‌ها

از آنجایی که کولر‌های آبی عموما در بالای پشت بام‌ها قرار داده می‌شود و مداوم در معرض وزش باد است، باید بدنه کولر از اصابت باد‌های سرد در طول فصل زمستان در امان بماند. به همین منظور در جهت آماده سازی منازل برای فصل سرما، حتما باید کولر‌ها پوشانده شوند؛ زیرا با ورود باد سرد، بارش باران و برف و…، باعث می‌شود تا سرما از طریق کانال کولر وارد منازل شود و باعث برودت هوای داخل منزل شود.

بستن کولر آبی، مراحل خاص خود را دارد. از آنجایی که کفی کولر محل تجمع آب در طول فصل تابستان است، در صورتی که آب در طول عدم عملکرد کولر درون کفی باقی بماند، می‌تواند باعث زنگ زدگی کف کولر و ایجاد نشتی شود.

پوشاندن کولر در فصل سرما

پوشاندن کولر در فصل سرما

از طرف دیگر سرمای هوا باعث سرمای آب درون کفی شده و باعث ایجاد سرما درون کانال کولر شود. به همین منظور در جهت بستن کولر، باید حتما آب درون آن تخلیه شود. همچنین دور کولر باید با پوشش پلاستیکی، برزنت یا هر جنس دیگری که می‌تواند مانع خوبی برای ورود سرما و قطرات آب شود پوشاند تا سرما از طریق کولر وارد منازل نشود.


مجموعه تاسیسات 22 آماده انجام تمامی امور نصب و تعمیر کولر آبی، گازی و اسپلیت در غرب تهران می باشد.


از دیگر نکات آماده سازی منازل، می‌توان به دریچه‌های کولر داخل منازل اشاره کرد که باید حتما بسته شود، زیرا این دریچه‌ها نه تنها می‌تواند باعث ورود هوای سرد به درون خانه شود، بلکه می‌تواند هوای گرم داخل منازل را خارج کند.

نصب درز گیر

درز گیر‌ها می‌توانند علاوه بر آن که مانع از خروج هوای گرم و وارد شدن هوای سرد شوند، از ورود سر و صدا نیز جلوگیری خواهد کرد. درز گیر‌ها علارغم آنکه جزو تمهیدات جزئی در آماده سازی منازل به حساب می‌آیند، اما می‌توانند هدر رفت انرژی را به شدت کاهش دهند. درز گیر‌ها قابلیت نصب روی درها و پنجره‌ها را دارد و باعث می‌شود تا تمامی منافض گرفته شود و راهی برای ورود هوای سرد و خروج هوای گرم وجود نداشته باشد.

نصب درزگیر

آماده سازی منازل و جلوگیری از هدر رفت انرژی با نصب درزگیر

بررسی وضعیت لوله‌های آب

لوله‌های آب اگر به صورت تو کار نصب شده باشد، آنچنان نیازی به بررسی نخواهند داشت. اما اتصالاتی که در فضای باز هستند، حتما باید مورد بررسی قرار بگیرند. به عنوان مثال اتصالات موتورخانه‌های، لوله‌های ورودی و خروجی پکیج‌های دیواری، لوله‌های رادیاتور‌ها و… حتما باید مورد بررسی قرار بگیرد. همچنین اگر از آب گرم کن‌های قدیمی استفاده می‌شود و یا موتور خانه در معرض هوای آزاد قرار دارد، می‌توان از پشم شیشه برای پوشاندن لوله‌ها استفاده کرد تا آب گرم انتقالی از آن در طی حرکت خنک نشود و انرژی گرمایشی به هدر نرود.

در صورتی که در حین انجام گرفتن بررسی لازم در جهت آماده سازی منازل مشخص شود که لوله کشی، با مشکل مواجه شده است، باید حتما نسبت به تعمیر آن اقدام کرد. وجود نشتی در لوله‌ها باعث هدر رفت انرژی و آب گرم خواهد شد. از طرف دیگر تعمیرات مربوط به آن‌ها می‌تواند منجر به خاموشی موقتی موتورخانه در فصل سرما شود؛ در نتیجه پیشنهاد می‌شود تا قبل از فرا رسیدن فصل سرما که هنوز برودت هوا کم است، نسبت به بررسی و تعمیرات مربوط به لوله‌های آب اقدام شود.