بهترین محل نصب کولر گازی

بهترین محل نصب کولر گازی

آیا قصد دارید برای منزل یا محیط کار خود کولر گازی بخرید ولی محل نصب آن را نمی‌دانید؟ محلی که برای نصب کولر گازی انتخاب می‌کنید تاثیر به سزایی در بازدهی کولر گازی دارد. بهترین محل نصب کولر گازی فضاهای باز مانند بالکن و پشت بام هستند. در ادامه برخی از معیارهای ضروری در انتخاب محل مناسب برای نصب کولر گازی را بیان می‌کنیم.

معیارهای بهترین محل نصب کولر گازی

انتخاب محل درست برای نصب کولر گازی موضوع مهمی است، زیرا تاثیر زیادی در بازدهی کولر گازی دارد. کولرهای گازی از دو یونیت داخلی که درون ساختمان نصب می‌شود و یونیت بیرونی که در فضای باز نصب می گردد، تشکیل شده است. فضاهای باز مانند بالکن و پشت بام بهترین محل نصب کولر گازی هستند. معیارهای مهم در نصب کولر گازی عبارتند از:

دسترسی راحت جهت سرویس و بازدید دوره ای

یونیت بیرونی کولر گازی به صورت دوره‌ای بازدید می‌شود. بنابراین کندانسور باید طوری نصب گردد که تعمیرکار برای سرویس به مشکل بر نخورد. در صورت دسترسی سخت به کندانسور تعمیرکار هزینه بیش‌تری از شما دریافت می‌کند، پس به این نکته مهم در زمان نصب کولر گازی توجه داشته باشید.

تراز بودن پنل داخلی

پنل داخلی هوای خنک را به فضای درون ساختمان منتقل می‌کند، بنابراین نصب آن باید اصولی و دقیق باشد. درون پنل داخلی اجزای مختلفی وجود دارند که دمای محیط را اندازه گیری کرده و به کنترلر دستگاه ارسال می‌کنند. یونیت داخلی کولر گازی وظیفه دارد هوای خنک را به صورت یکنواخت به تمام نقاط محیط پرتاب کند. پس ناحیه‌ای در نزدیکی سقف و فاصله مناسب از زمین بهترین محل نصب کولر گازی است. گاز مبرد درون کویل کولر گردش می‌کند، بنابر‌این یونیت داخلی باید تراز نصب شود.

نصب کندانسور در محل مناسب

کندانسور هوای مورد نیاز برای فرآنید خنک سازی کولر را تامین می‌کند. پس محل نصب کندانسور نباید در فضایی بسته یا تحت تابش نور مستقیم آفتاب قرار گیرد. سایه‌ موجود در فضای باز مانند بالکن بهترین محل نصب کولر گازی است. اگر کندانسور در محل نامناسبی نصب شود، به مرور زمان با فرسایش کندانسور و اختلال در هوادهی کولر گازی مواجه می‌شوید.

انتخاب محل مناسب برای نصب موتور یا کمپرسور

کمپرسور یکی از اجزای کندانسور محسوب می‌شود که وظیفه ایجاد سرمایش را دارد.  کمپرسور باید در فضای باز و به دور از نور خورشید نصب شود. همچنین نباید موانعی مانند دیوار در نزدیکی کمپرسور قرار گیرد، زیرا جلوی تبادل هوای گرم با محیط را می‌گیرد. عدم توجه به هر یک از موارد بالا بازدهی کولر گازی را کاهش می‌دهد.

نصب غیر اصولی کمپرسور با گذشت زمان باعث آسیب به موتور و افزایش مصرف برق می‌شود. پس برای جلوگیری از ورود صدای موتور به درون ساختمان و افزایش عمر کمپرسور، آن را در فضای باز مانند پشت بام نصب کنید.

نکات مهم در مورد محل نصب کمپرسور در بالکن و پنل داخلی در فضای ساختمان

در ساختمان‌های چند طبقه بهترین محل نصب کولر گازی بالکن است. در ادامه برخی نکات در مورد نصب کندانسور کولرگازی در بالکن و محل قرارگیری پنل داخلی درون ساختمان را بیان می‌کنیم.

• پنل خارجی را در محلی نصب کنید که دور از نور خورشید باشد، می‌توانید از سایه بان استفاده کنید.

• یونیت بیرونی را در فاصله مناسب از دیوار نصب کنید تا کمپرسور به درستی عمل کند.

• توجه کنید که در محل نصب پنل خارجی دستگاه‌های پر سر و صدا نباشد، زیرا به عملکرد کولر گازی آسیب می‌زنند.

• وجود آلودگی در محلی که کندانسور نصب می‌شود باعث انتقال هوای نامطبوع به درون ساختمان می‌شود.

• لوله کشی بین یونیت داخلی و بیرونی را به صورت اصولی انجام دهید‌. استفاده زیاد از لوله به کمپرسور آسیب می‌زند.

• پنل داخلی باید در محلی قرار بگیرد که گرد و غبار وارد لوله‌های گردش مبرد نشود.

• پنل داخلی را به ‌طور محکم به دیوار و دور از وسایل گرمایشی مانند شوفاژ نصب کنید.

• فاصله بین پنل داخلی و بیرونی باید بین ۴ تا ۱۵ متر باشد، این فاصله را رعایت کنید.

• بهتر است پنل داخلی را دور از اتاق خواب نصب کنید تا صدای فن شما را اذیت نکند.

 

سخن پایانی

کولر گازی از دو یونیت داخلی و بیرونی تشکیل می‌شود که محل نصب هر کدام از اهمیت زیادی برخوردار است. انتخاب بهترین محل نصب کولر گازی تاثیر زیادی در افزایش راندمان کولر دارد. در صورتی که تمایل به استفاده از خدمات تکنیسین های حرفه ای و مجرب دارید، همین الان با کارشناسان ما در تاسیسات 22 تماس بگیرید.