تفاوت کولر گازی با اسپلیت

تفاوت کولر گازی با اسپلیت

آیا قصد دارید کولر گازی خریداری کنید اما نمی‌دانید کدام مدل برای شما مناسب‌تر است؟ آگاهی از تفاوت‌ کولر گازی با اسپلیت موضوع مهمی است که در تصمیم گیری برای خرید تجهیزات سرمایشی، به شما کمک زیادی می‌کند. اسپلیت جدیدترین نوع کولر گازی موجود در بازار است که نسبت به سایر مدل‌های کولر گازی پیشرفته‌تر است. در ادامه تفاوت کولر گازی با اسپلیت و مزایای استفاده از آن را بیان می‌کنیم.

آشنایی با کولر گازی و اسپلیت(تفاوت کولر گازی با اسپلیت)

کولر گازی نوعی سیستم تهویه مطبوع است که در مدل‌های یک تکه و دو تکه تولید می‌شود. کولر گازی از دو یونیت داخلی و بیرونی تشکیل می‌شود که با سیستم تبرید، هوای درون ساختمان را خنک می‌سازد. با گذشت زمان و استفاده زیاد از کولر گازی، انواع متفاوتی از آن تولید شد. تفاوت در مدل‌های کولر گازی به کاربرد آن برمی‌گردد؛ برای مثال کولرهای گازی ایستاده بیش‌تر برای مکان‌های عمومی استفاده می‌شوند و در منزل کاربردی ندارد. کولرهای گازی در طیف وسیعی از مدل‌ها نظیر پرتال، ایستاده، اسپلیت یا دو تکه، پنجره‌ای یا یک تکه و داکت اسپلیت تولید می‌شوند.

کولر گازی اسپلیت که با نام اسپلیت نیز شناخته می‌شود، پیشرفته‌ترین مدل کولر گازی بازار است. کولر اسپلیت جدیدترین نوع کولر گازی در جهان است که نسبت به سایر مدل‌ها فروش بالاتری دارد. اسپلیت به دلیل ساختار خود به کولر گازی دو تکه نیز معروف است. در این نوع از کولر دو بخش داخلی و بیرونی وجود دارد که به وسیله لوله‌های مسی به یکدیگر متصل هستند.

افراد زیادی کولرهای گازی و اسپلیت را یکسان می‌دانند، اما این باور اشتباه است. اسپلیت جدیدترین مدل کولر گازی است که امکانات پیشرفته‌تری نسبت به سایر مدل‌های کولر گازی دارد. واژه اسپلیت به دو تکه بودن دستگاه اشاره دارد و به معنی وجود ۲ یونیت داخلی و بیرونی است. به عبارتی کولر گازی طیف وسیعی از کولرها را شامل می‌شود اما واژه اسپلیت برای کولرهای دو تکه کاربرد دارد. در مکان‌هایی که استفاده از اسپلیت مقدور نیست می‌توانید از کولرهای گازی ایستاده، پنجره‌ای و پرتال استفاده کنید.

برتری اسپلیت نسبت به سایر مدل‌های کولر گازی

اسپلیت‌ها در تنوع بالایی تولید می‌شوند که با توجه با متراژ فضا می‌توانید از انواع آن‌ها استفاده کنید. به دلیل به کارگیری تکنولوژی پیشرفته در ساخت این کولرها، استفاده از اسپلیت تجربه لذت بخشی را برای شما فراهم می‌کند. در ادامه برخی از مزایای استفاده از اسپلیت را بیان می‌کنیم.

کاهش مصرف انرژی: سیستم‌های خنک کننده مرکزی اتلاف انرژی بالایی از طریق کانال‌ها دارند. با وجود نشتی در سیستم انتقال هوا، حدود ۳۰ درصد انرژی هدر می‌رود. استفاده از لوله‌های نامناسب و عایق بندی نشده، عملکرد سیستم خنک کننده را کاهش می‌دهد. اسپلیت‌ها بدون داکت طراحی می‌شوند، در نتیجه اتلاف انرژی وجود ندارد و باعث صرفه جویی در مصرف انرژی می‌شود.

طراحی زیباتر: با توجه به اینکه اسپلیت‌ها از ۲ یونیت داخلی و بیرونی تشکیل می‌شوند، طراحی پنل داخلی شیک‌تر است. این کولرها نسبت به سایر مدل‌ها  زیباتر هستند و نمای مناسبی در منازل دارند.

 

پخش یکنواخت هوای خنک: اسپلیت‌ها جریان هوای مناسبی دارند و کل محیط را خنک می‌کنند. اما در مورد سایر کولرهای گازی این موضع صدق نمی‌کند؛ به طوری که اگر مانعی جلوی کولر قرار گیرد جریان هوای اتاق به مشکل می‌خورد. اسپلیت‌ها معمولا بر روی دیوار نصب می‌شوند و مانعی جلوی پرتاب هوا را نمی‌گیرد.

 صدای کم‌تر و قدرت بیش‌تر: اسپلیت‌ها معمولا با صدای حدودی ۱۹ دسی بل کار می‌کنند که این مقدار در مقایسه با سایر کولرهای گازی نظیر پنجره‌ای ناچیز است. تفاوت کولر گازی با اسپلیت در سرعت خنک سازی محیط یکی از مزیت‌های مهم این کولر محسوب می‌شود. اسپلیت‌ها در مدت زمان کمی می‌توانند تمام محیط را خنک کنند.

 

سرویس و نگهداری آسان‌تر: فیلترهای قابل شست‌وشو یک تفاوت کولر گازی با اسپلیت است که نگهداری اسپلیت‌ها را راحت‌تر می‌کند. این فیلتر‌ها به آسانی تمیز می‌شوند و نیازی به تعمیرکار ندارید. از طرفی پنل بیرونی به سبکی طراحی می‌شود که اجزای مختلف آن در دسترس باشد.

اندازه کوچک‌تر: تفاوت کولر گازی با اسپلیت در اندازه پنل داخلی برتری اسپلیت را نشان می‌دهد. کمپرسور یا موتور اسپلیت در یونیت بیرونی قرار دارد، به همین دلیل پنل داخلی فضای کم‌تری را اشغال می‌کند. این موضوع در منازل که فضای داخلی کمی در اختیار دارید از اهمیت بالایی برخوردار است.

سخن پایانی

اسپلیت نوعی کولر گازی با طراحی نوین‌تر و امکانات بهتر است که مدل‌های متنوعی از آن در بازار موجود است. اسپلیت‌ها دارای صدای کم‌تر، خنک کنندگی بیش‌تر، ظاهری زیبا و اندازه کوچک‌تر هستند. در سایت تاسیسات 22 سعی کردیم شما را با تفاوت کولر گازی با اسپلیت آشنا کنیم تا با دید بهتری تصمیم گیری کنید.