دلایل برق دار بودن کولرگازی

دلایل برق دار بودن کولر گازی

در این مطلب به دلایل برق دار بودن کولر گازی اشاره شده است. یک کولر گازی مانند سایر وسایل برقی برای کار به برق نیاز دارد، با این حال، در صورت بروز مشکل در سیستم برقی، بدنه دستگاه برق دار می شود. از آنجایی که دلایل برق دار بودن کولر گازی موضوع مهم و حائز اهمیتی است، بهتر است در صورت بروز این مشکل از یک فرد تکنسین برق کمک بگیرید. به نظر شما چرا برق دار بودن بدنه کولر گازی خطرناک است؟ اگر هنگام استفاده از کولر گازی متوجه وجود برق در محفظه کولر شدید، این یک مسئله جدی است و باید در اسرع وقت رسیدگی شود.

معرفی دلایل برق دار بودن کولر گازی

خرابی و عیب هر قطعه الکترونیکی که به عنوان جزئی از کولر گازی شما تعریف شده باشد. حتی سیم برق کولر گازی می تواند باعث شود که بدنه دستگاه برق دار شود. در ادامه به بررسی دلایل برق دار شدن بدنه کولر گازی اشاره خواهیم کرد:

  • عدم اتصال کولر گازی به ارت زمین

یکی از دلایل اصلی برق دار شدن کولر گازی، متصل نبودن دستگاه به سیم ارت زمین است. برای حل چنین مشکلی می توانید سیم ارت را از محفظه کولر به زمین وصل کنید تا جریان الکتریکی به زمین منتقل شود.

  • انتقال انرژی الکتریکی از کمپرسور یا موتور کولر گازی

از دیگر دلایل برق دار بودن کولر گازی انتقال انرژی الکتریکی از کمپرسور یا موتور کولر گازی به دستگاه است. در قطعات الکترونیکی کولر گازی، کمپرسور یکی از پرکاربردترین قطعات الکتریکی است که از طریق سه ترمینال S، C و R به خازن کمپرسور متصل می شود. کمپرسورهای کولر گازی کویل های مخصوص به خود را دارند و در صورت وجود نشتی برق در کویل های کمپرسور می تواند برق را از کمپرسور به ستگاه شما منتقل کند.

دلایل برق دار بودن کولرگازی

  • جدا شدن کابل برق از کنتاکت ها

داخل کولر گازی پنل یا جعبه ای برای اتصال کنتاکت ها در هر قسمت کولر گازی تعبیه شده است. بنابراین احتمال قطع شدن سیم برق از کنتاکت ها وجود دارد که از دلایل برق دار بودن کولر گازی است. برای رفع برق دار بودن دستگاه می بایست با یک کارشناس کولر تماس بگیرید.

اطلاعات بیشتر: نصاب کولر گازی غرب تهران

  • سیم های رابط لخت شده اند

برای اتصال برق کولر گازی باید اتصال سیم های برق را با وارنیش انجام داد. در صورت لخت بودن سیم های اتصال باید سریعا آن ها را چک کنید. زیرا این عامل مهمی برای برق دار شدن کولر گازی است. برای جلوگیری از ایجاد برق در بدنه کولر، باید سیم را با چسب برق دور آن بپیچید.

  • متصل بودن کنتاکت های قطعات الکتریکی کولر گازی

سیم برق داخل کولر گازی برای تامین انرژی به قسمت های متنوع کولر گازی نظیر ترموستات، خازن، کمپرسور و فن متصل می شود. در هنگام جابجایی کولر گازی ممکن است اتصالات قطعات کولر شما دچار اتصالی و برق دار شدن شوند که در این صورت می بایست همه کنتاکت ها چک شوند. بهتر است برای نصب و تعمیر کولر گازی حتما از یک کارشناس با تجربه کمک بگیرید.

راه حل تعمیر برق دار بودن کولر گازی

تا اینجا دلایل برق دار بودن کولر گازی را مطالعه کردید و با دلایل مختلف برق دار شدن بدنه کولر آشنا شده اید. برق دار شدن محفظه کولر گازی مشکل کمی نیست. زیرا می تواند خطرات زیادی را متوجه شما و دستگاه کند. بنابراین بهتر است سعی کنید از این مشکل کولر گازی جلوگیری کنید. در بخش زیر چند راه حل تعمیر برق دار بودن کولر گازی اشاره شده است:

  • تمام کنتاکت های کولر گازی اعم از فن، کندانسور و کمپرسور را چک کرده و عیب یابی کنید. زیرا اتصال کنتاکت ها به بدنه یکی از دلایل برق دار بودن بدنه کولر گازی است.
  • بررسی اتصالات سیم کشی دستگاه، با بازکردن درب جعبه و سپس بررسی سیم کشی انجام می شود.
  • مطمئن شوید که سیم های برق کولر گازی لخت نیستند. در غیر این صورت، سیم های لخت ستگاه را فورا تعویض کنید.

بیشتر بدانید: راه اندازی کولر

سخن آخر

به طور کلی برای رفع مشکل دلایل برق دار بودن کولر گازی، انتخاب یک نصاب حرفه ای می تواند از بروز مشکلات احتمالی جلوگیری کند. قبل از هر چیز می بایست نکات ایمنی را در همه مراحل تعمیر مشکل کولرگازی رعایت کنید. حتما از دستکش لاستیکی استفاده نموده و در صورت لخت بودن سیم ها با یک تعمیرکار مجرب جهت تعویض آن ها تماس بگیرید. توصیه می کنیم در نصب برق کولر، یک محافظ مینیاتوری قرار دهید که به سرعت جریان برق را قطع می­کند و در این حالت از نوسانات برق جلوگیری به عمل می ­آورد.