روش‌ های تمیز کردن فیلتر کولر گازی

روش‌ های تمیز کردن فیلتر کولر گازی کدامند؟

روش‌ های تمیز کردن فیلتر کولر گازی کدامند؟ چگونه می‌ توان به طرز صحیحی فیلتر را در داخل کولر گازی تمیز کرد؟ کم ترین سودی که تمیز کردن فیلتر در داخل کولرهای گازی به همراه دارد، این است که از مسدود شدن جریان هوا پیشگیری کند. متناسب با شرایط مختلف حتماً اساسی و ضروری نیست که شما سرویس کولر گازی را انجام دهید و گاهی حتی با شستن فیلتر می‌ توانید موجب عملکرد بهتر آن شوید. روش‌ های مختلفی جهت تمیز کردن فیلتر کولر گازی وجود دارد که با بهره‌گیری آن ها می‌ توانید عملکرد و کارایی کولر را افزایش دهید. در این مقاله روش‌ های تمیز کردن فیلتر ا بررسی می‌ کنیم.

 

همچنین بخوانید: نصب و تعمیر کولر گازی

 

آشنایی با روش‌ های تمیز کردن فیلتر کولر گازی

برای تمیز کردن فیلتر کولر گازی مراحل زیر را به طور صحیح و با دقت انجام دهید:

  • قرار دادن دستگاه در حالت درای

پیش از آنکه بخواهید فیلتر کولر را بشویید یا تعویض کنید باید دستگاه را در حالت فن قرار دهید. اگر کولر شما در حال کار کردن باشد، قطعاً در داخل سیستم رطوبت است. که حتماً باید پیش از تعویض فیلتر و دیگر تعمیرات کولر این رطوبت کامل از بین برود. پس از قرار دادن دستگاه در حالت فن ۲۰ الی ۴۰ دقیقه صبر کنید تا کولر به خوبی خشک شود.

  • خاموش کردن کولر

یکی از روش‌ های تمیز کردن فیلتر کولر گازیف خاموش کردن کولر می باشد. پس از آن که رطوبت دستگاه به طور کامل از بین رفت، حال جهت ایمنی بالا کولر را خاموش کنید. این مورد در خصوص دیگر تعمیرات پکیج  و تعمیر موتورخانه صدق می‌ کند و هیچ گاه نباید در صورت روشن بودن دستگاه دست به تعمیر آن بزنید. حتی اگر تعمیر مورد نظر شما کار بسیار ساده‌ ای مانند شستن یا تعویض کردن فیلتر باشد.

  • باز کردن پوشش یونیت داخلی

درب یونیت داخلی در لبه پایینی را باز کنید، برخی از پنل‌ ها دارای یک قفل در کنار خودشان هستند که آن را باید به آرامی باز کنید. در داخل این قسمت فیلترهای هوای پلاستیکی قرار دارند که این بخش در بالای کویل‌ های اپراتور می‌ باشد. از همان قسمت می‌ توانید میزان گرد و غبار یا آلودگی بر روی فیلترها را ببینید و بررسی کنید که فیلتر شما نیاز به تمیزی کردن دارد یا خیر.

 

روش‌ های تمیز کردن فیلتر کولر گازی

 

  • بیرون آوردن فیلتر هوا

برای بیرون آوردن فیلتر باید دو طرف آن را به آرامی بگیرید که شیارهایی دارد. اگر این فیلتر را به سمت خارج و از پایین به بالا فشار دهید، فیلتر به آسانی آزاد شده و می‌ تواند آن را بیرون بیاورید. مراقب باشید که آلودگی و گرد و غبار روی فیلتر بر روی زمین نریزد.

  • تمیز کردن فیلترها

به دو حالت می‌ توانید مشکل موجود برای فیلتر را برطرف کنید. اگر فیلتر به مقدار کمی آلوده شده باشد، آن را به آسانی تمیز یا شسته و سپس در سر جای خودش قرار دهید. برای این کار می‌ توانید فیلتر را زیر شیر آب بگیرید و اگر کثیفی بیش از حد بود با استفاده از اسفنج یا دست به آرامی آن ها را از بین ببرید. پس از شستن فیلتر را به خوبی تکان دهید تا خشک شود.

نباید به هیچ وجه در مقابل نور آفتاب فیلتر را خشک کنید، حتی اگر در جایگاه فیلتر گرد و غبار تجمع پیدا کرده باشد. برای جمع کردن آن ها جاروبرقی مناسب است. البته نباید زیاد با جاروبرقی بر روی فیلتر جارو بکشید چون به آن آسیب می‌ زند. اما اگر مدت زمان زیادی از فیلتر استفاده کرده‌ اید و دیگر قابل شستشو نمی‌ باشد، در این حالت آن را با یک فیلتر تازه تعویض کنید.

  • نصب کردن فیلتر و راه‌ اندازی کولر

فیلترهای خشک شده را سر جای خودشان قرار دهید که بعد دقت داشته باشید که کاملاً در جای خودشان قرار گرفته باشند، سپس درب یونیت را به آرامی ببندید. حال می‌ توانید کولر را روشن کرده و از آن استفاده کنید. در واقع تمیز کردن کولر فرایند آسانی می‌باشد که حتی خودتان نیز با کمی دقت می‌ توانید این کار را بدون کمک گرفتن از تاسیسات انجام دهید.

 

روش‌ های تمیز کردن فیلتر کولر گازی

 

بخوانید: راه اندازی کولر

 

سخن آخر

در این مطلب به سوال روش‌ های تمیز کردن فیلتر کولر گازی کدامند؟ پاسخ داده شد. شما می توانید در سایت تاسیسات22 با نکات مهم تمیز کردن فیلتر در داخل کولر گازی زمان مناسب برای تعویض فیلترها و غیره بیش تر آشنا شوید.