علائم خرابی خازن کولر گازی چیست؟

علائم خرابی خازن کولر گازی چیست؟ چگونه می‌ توان خرابی‌ های به وجود آمده در این قسمت را برطرف کرد؟ خازن از قطعات مهم در داخل کولرهای گازی می‌ باشد. که گاهی ممکن است دچار خرابی شده و حتی در برخی مواقع نیاز به تعویض پیدا کند. زیرا خرابی این قطعه مشکلات دیگری را نیز به وجود می‌آورد. بنابراین اگر متوجه نقص در آن شدید، حتماً باید نسبت به برطرف کردن آن اقدام کنید که جزو مهم‌ترین دلایل تعمیرات کولر گازی می‌باشد. در این مقاله به بررسی علائم خرابی خازن در کولر گازی می‌ پردازیم.

 

همچنین بخوانید: راه اندازی کولر

 

آشنایی با علائم خرابی خازن کولر گازی

خازن در واقع یک قطعه استوانه‌ای می‌باشد که دارای دو مدار است و انرژی الکتریکی در داخل این بخش ذخیره می‌شود. خازن ظرفیت‌های مختلفی دارد که معمولاً این ظرفیت بر روی آن درج می‌شود. اگر این قطعه دچار خرابی شود، ممکن است مشکلات دیگری را نیز برای کولر گازی به وجود بیاورد که به دنبال آن مجبور به تعمیرات کولر خواهید شد. بنابراین بهتر است پیش از نصب و تعمیر کولر گازی به بخش‌های مختلف آن از جمله خازن توجه داشته باشید. علائمی که نشان دهنده رابی خازن می‌باشد عبارتند از:

  • سخت روشن شدن کولر

اولین نشانه خرابی در خازن کولر این است که به سختی استارت خورده و روشن می‌شود. که در چنین حالتی نشان دهنده این است که کارکرد و راه‌ اندازی کمپرسور در داخل سیستم دچار مشکل شده است. هم چنین اگر کمپرسور روشن نشود و یا هنگام روشن شدن با لرزش یونیت بیرونی همراه است، به این معناست که خازن شما دچار مشکل می‌ باشد.

البته به دلایل مختلفی نیز ممکن است چنین مشکلی به وجود بیاید. اما مهم‌ ترین و شایع‌ ترین آن خرابی خازن است که به علت برآمدگی و نشت روغن یا فرسودگی ازن رخ می‌ دهد.

  • بوی سوختگی

از علائم خرابی خازن کولر گازیف بوی سوختگی است. اگر بوی سوختگی به مشامتان رسید، به ویژه در زمان روشن شدن کولر گازی به آن معناست که خازن خراب است. این بوی سوختگی مخصوصاً در هنگام شروع به کار کردن کولر حکایت از خرابی و معیوب شدن خازن دارد. که در سیستم‌ های برقی ممکن است به علت گرم شدن بیش از اندازه اجزای الکتریکی رخ دهد، هم چنین اگر در هنگام کارکرد سیستم دود مشاهده کردید به این معناست که خازن از بین رفته و سوخته است.

 

علائم خرابی خازن کولر گازی

 

  • روشن شدن با تاخیر کولر

گاهی متوجه می‌ شویم که کولر به کندی و با تاخیر روشن می‌ شود یا گاهی نیز اصلاً روشن نمی‌ شود. در برخی مواقع نیز ممکن است شاهد مکس کار کردن با مکس طولانی یا حتی عدم واکنش کولر مواجه شویم. دلیل اصلی چنین مشکلاتی معیوب و خراب شدن خازن است. خازن هم چنان که در مدار قرار می‌گیرد، زمینه را جهت ذخیره و نگهداری انرژی الکتریکی به وجود می‌ آورد که این فرآیند موجب کارکرد فن، راه اندازی کردن آن و کارکرد کمپرسور می‌ شود.

بنابراین توان لازم جهت روشن شدن موتور در کولر گازی به وسیله خازن ایجاد می‌ شود. پس اگر هر گونه خرابی در این قطعه رخ دهد، قطعاً بر روی عملکرد کمپرسور نیز تاثیرگذار خواهد بود.

  • کار نکردن فن

از دیگر علائم و نشانه‌ های خراب شدن خازن کار نکردن فن است. زیر ا روشن شدن کمپرسور و فن باید همان نیرویی می‌ باشد که خازن تعمیر کرده است. پس وقتی هر گونه نقص یا خرابی در خازن به وجود بیاید، فن و کمپرسور روشن نمی‌ شود که یک نشانه و علامت رایج جهت پی بردن به خرابی خازن می‌ باشد. که در هنگام تاسیسات کولر گازی قطعاً به این موضوع توجه ویژه می‌ شود.

  • از کار افتادن کمپرسور

روشن شدن کمپرسور مستلزم این است که خازن به درستی راه اندازی شده باشد. که در صورت هر گونه مشکلی در قسمت خازن هرگز کمپرسور روشن نمی‌ شود. بنابراین تا زمانی که مشکل برطرف نشده باشد، عملاً کارکرد موتور نیز با مشکل مواجه است.

 

علائم خرابی خازن کولر گازی

 

نتیجه‌ گیری

در این مقاله علائم خرابی خازن کولر گازی را بررسی کردیم. بسیاری از نشانه‌ ها وقتی در کولر گازی رخ دهند به معنای آن است که خازن دچار مشکل شده و باید نسبت به برطرف کردن آن اقدام کنید. در سایت تاسیسات22 بیشتر با علائم و نشانه‌ های خرابی خازن، نحوه استفاده از خدمات و تاسیساتی در غرب تهران، راه اندازی کولر به طرز صحیح و غیره آشنا شوید.