علت خنک نکردن کولر گازی

علت خنک نکردن کولر گازی چیست؟

علت خنک نکردن کولر گازی چیست؟ چگونه می‌توان این مشکل را در کولرهای گازی برطرف کرد؟ از مشکلات رایجی که معمولاً در کولرهای گازی رخ می‌دهد، این است که به دلایل مختلفی از جمله کثیف بودن کندانسور، تنظیم نادرست ترموستات، نشت و یا کمبود در گاز مبرد، گرفتگی و انسداد در فیلترهای هوا و غیره میزان خنک کنندگی آن کاهش پیدا می‌کند و شما متوجه می‌شوید که باد خارج شده از کولر گرم است.

هر کدام از این دلایل و مشکلات جهت برطرف کردن راه حل‌های مختلفی دارند و نیاز به تعمیرات کولر خواهند داشت. در این مقاله علت خنک نکردن کولر گازی را بررسی می‌ کنیم.

آشنایی با علت خنک نکردن کولر گازی

متناسب با نوع عملکرد در کولرهای گازی قسمت‌ های مختلف آن مانند یک سیستم واحد با یکدیگر همکاری کرده و در نهایت نیز موجب خنک شدن و پرتاب باد سرد به محیط مورد نظر می‌شوند. بنابراین اگر متوجه شدید که کولر گازی شما هوای خنک تولید نمی‌کند، لازم است که به بررسی قسمت‌های مختلف آن پرداخته و تاسیسات کولر گازی را انجام دهید. نمونه‌هایی از دلایل خنک نکردن کولر عبارتند از:

  • عدم تنظیم ترموستات

اگر ترموستات تنظیم نشده یا به صورت نادرستی تنظیم شده باشد، کولر شما قادر به خنک کردن نخواهد بود. که در چنین مواقعی در حالت نخست باید دمای کولر را بر روی مقادیر مختلفی قرار داده و سپس عملکرد آن را بررسی کنید. همچنین می‌توانید به روشن شدن فن بیرونی و کمپرسور توجه داشته باشید که در این حالت ممکن است این بخش‌ها نیاز به تعمیر داشته باشند.

  • کثیفی کندانسور

کندانسور قسمت بسیار مهم در کولرهای گازی است. که باید در هنگام راه‌اندازی کولر به تمیز بودن آن توجه کنید. وظیفه این قسمت انتقال دادن گرمای مبرد در داخل لوله‌ها همچنین به هوای بیرونی می‌باشد که خنک شدن مبرد در داخل لوله‌ها را موبب می‌شود. اگر این قسمت دچار خرابی یا کثیفی شده باشد، نمی‌تواند انتقال حرارت را به درستی انجام داده، در نهایت گاز موجود خنک نمی‌شود، به این ترتیب سیکل سرمایش نیز با اختلال مواجه خواهد شد.

 

علت خنک نکردن کولر گازی

 

  • انسداد و گرفتگی فیلتر هوا

با گذشت زمان آلودگی‌ها و ذرات گرد و خاک بر روی قسمت فیلتر باقی می‌ماند که اگر بیش از حد تجمع پیدا کنند، در این حالت مسیر باد مسدود خواهد شد که یکی از دلایل خنک نکردن در انواع کولر گازی می‌باشد. بنابراین بهتر است در هنگام نصب و تعمیر کولر گازی به تمیز بودن فیلتر آن توجه داشته و اگر متوجه کثیفی آن شدید حتماً آن نسبت به تعویض اقدام کنید.

 

همچنین بخوانید: تعمیر پکیج در غرب تهران

 

  • بررسی کردن میزان گاز مبرد

گاز مبرد قطعاً در عملکرد سیستم تاثیر زیادی دارد و از طریق تغییرات در درجه حرارت خنک سازی و عملکرد سرمایشی کولرهای گازی رخ می‌دهد. بنابراین کمبود گاز یا نشت گاز در این کولرها موجب کاهش یافتن میزان خنکی آنها خواهد شد. ممکن است این نشتی بسیار جزئی باشد و به مرور زمان موجب کم شدن گاز بشود. اما به هر حال از رایج‌ترین دلایل خنک نشدن کولر گازی می‌تواند کمبود گاز مبرد باشد که هنگام تعمیرات پکیج به آسانی می‌توانید نسبت به شارژ کردن گاز اقدام کنید.

  • تناسب ظرفیت کولر با محیط انتخابی

کولری که انتخاب می‌کنیم حتماً باید با محیط ما متناسب باشد، گاهی به اشتباه کولرهای با ظرفیت کم برای خانه‌های بزرگ انتخاب می‌شوند که در این حالت باد کولر جوابگوی گرمای خانه نبوده و شما احساس خواهید کرد که کولر باد گرم تولید می‌کند.

  • عدم سالم بودن کمپرسور یا موتور

موتور یا کمپرسور از قسمت‌های مهم در کولرهای گازی هستند و اگر موجب خرابی شوند، قطعاً برروی عملکرد درست دستگاه تاثیر گذاشته و موجب می‌شوند که کولر باد خنک تولید نکند. بررسی کردن قسمت کمپرسور از طریق تست سلامت کمپرسور انجام شده و افرادی که تاسیسات کولر را بر عهده دارند، در هنگام نصب و تعمیر کولر گازی این کار را برای شما انجام می‌دهند.

 

علت خنک نکردن کولر گازی

 

بخوانید: لوله کشی غرب تهران

 

نتیجه‌ گیری

در این مقاله به سوال علت خنک نکردن کولر گازی چیست؟ پاسخ داده شد. اگر در هنگام استفاده از کولر گازی متوجه شدید کولر به اندازه کافی باد خنک تولید نمی‌کند، باید قسمت‌های مختلف آن را مورد بررسی قرار دهید که برخی از این قسمت‌ها را توضیح دادیم. در سایت تاسیسات22 بیشتر با عوامل موثر بر تولید باد خنک در کولر گازی، دلایل به وجود آمدن این مشکلات و راه‌های برطرف کردن آنها آشنا شوید.